• +90 (507) 066 7239
  • info@akilmuhendislik.com------muhammetakil@gmail.com
  • Pazartesi - Cumartesi: 08:30 - 18:30

KOCAELİ KAÇAK AKIM RÖLESİ TESTİ

Tesisinizde kaçak akım rölesi olsa dahi herhangi bir tehlike anında çalışıp çalışmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle can ve mal korunmasında oldukça önemli olan kaçak akım rölelerinin düzenli olarak bakımları gerçekleşmelidir. Kaçak akım rölelerinin kontrol ettiği tüm noktalardan ölçümler alınarak test işlemi gerçekleştirilmelidir. Elektriksel test cihazları bu konuda kullanılabilinir. Bu noktada kaçak akım rölesinin hem açma akımı hem de açma zamanı kontrol edilmeli, standartlara uygun değilse değiştirilmelidir.

Kaçak Akım Koruma Rölesi Seçimi

 Açma Seviyesi

30mA : İnsan hayatı ve elektrik çarpılmalarına karşı korumada 30mA değerinde açma yapan kaçak akım rölesi kullanılır.

300mA : Olası izolasyon hatalarından oluşacak yangın riskleri için 300mA değerinde açma yapan kaçak akım rölesi kullanılır.

>300mA Troid Röleler: Olası izolasyon hatalarından oluşacak yangın riskleri için 300mA’den büyük değerlerde genellikle fabrikalarda kullanılan kaçak akım rölesi kullanılır.

Kutup Sayısı

2 Kutuplu : Monofaze şebeklerde iki kutuplu ( faz + nötr ) kaçak akım rölesi kullanılır.

4 Kutuplu : Trifaze şebekelerde dört kutuplu ( RST + nötr ) kaçak akım rölesi kullanılır.

Nominal Akım

Kaçak akım rölesinin nominal akım değeri, cihaz üzerinden geçecek akıma uygun olmalı, cihaz üzerinden geçecek akım değerinden düşük olmamalıdır. Standart akım değerleri 25A, 32A, 40A ve 63A’dir.

Kaçak Akım Rölesi testi, prizlerden yapılabildiği gibi panoların faz, nötr ve toprak bara veya kabloları kullanılarak ta yapılabilir.

(c) 2016 Akıl Elektrik Mühendislik. Tüm Haklar Saklıdır.